Att en VVS-firma får totalentreprenad i större fastighetsprojekt hör inte till vanligheterna, men just så blev det när Värme & Sanitet i Västmanland fick i uppdrag att genomföra en energikonvertering för en bostadsrättsförening i Västerås. Och med Rototec vid sin sida gick projektet som en dans.
Efter de senaste årens svängiga elmarknad är det många fastighetsägare som känner ett behov av att se över sin energiförsörjning. Så även bostadsföreningen Västeråshus 19 i Västerås, som beslöt sig för att byta ut det gamla fjärrvärmesystemet, till ett modernt och framtidssäkrat värmesystem byggt på bergvärme och solceller. Som totalentreprenör för uppdraget valdes en rutinerad och välrenommerad VVS-firma från trakten: Värme & Sanitet i Västmanland.
Vi brukar oftast vara underentreprenör till en större byggfirma i den här typen av projekt, men eftersom det framförallt handlade om vårt expertisområde så tog vi på oss totalentreprenaden, berättar Magnus Lundblad, på Värme & Sanitet i Västmanland.
Att valet av borrentreprenör föll på Rototec var ingen tillfällighet.
Vi har jobbat med Rototec i flera projekt tidigare och visste att de alltid levererar, men här var de dessutom redan insatta i projektet, eftersom föreningen redan under planeringsstadiet varit i kontakt med Rototec för att få expertutlåtande kring bergvärmefrågor, säger Magnus.
Brf Västeråshus 19 är en stor förening, med 178 lägenheter, fördelade på 9 huskroppar, så för att täcka in hela fastighetens behov krävdes inte mindre än 51 borrhål och 5 separata bergvärmecentraler. Med flera entreprenörer igång samtidigt på en begränsad yta, var det viktigt att allt stämde för att arbetet skulle flyta på smidigt.
Vi fick fria händer att planera borrningen och även om det var lite trångt ibland, så flöt jobbet på riktigt bra, berättar Ulf Günzel på Rototec.
I skrivande stund är Rototecs del av arbetet i stort sett avklarat, medan det återstår en hel del invändigt jobb för Värme & Santitet. När allt är klart kan Brf Västeråshus 19 se fram emot ett modernt och driftsäkert system som på sikt kommer att spara stora pengar åt föreningen.
Vi är mycket nöjda med hur projektet har flutit på och eftersom Rototec var så snabba och effektiva, så stördes heller inte de boende allt för mycket. Vi kommer definitivt att samarbeta fler gånger med Rototec, avslutar Magnus Lundblad.
Samarbeta med Rototec
Vill du läsa mer om hur det är att samarbeta med Rototec och vad du kan förvänta dig av ett samarbete med oss? Ladda då ner vår broschyr och läs mer!




